четвер, 24 березня 2016 р.


                            5 клас 

                                                Диктанти

                                    Однорідні члени речення. Звертання. Вставні слова

                                   Вибіркові диктанти

-         Запишіть речення з однорідними членами . Підкресліть їх як члени речення.

                                1.     Козацьким степом

Без кінця  - краю зеленів степ під блакитним небом. Пругкий вітер гуляв по соковитій траві, по шовковій тирсі й котив аж до обрію, де вони аж зливалися з  хвилями Дніпра. Степ цвів, як райдуга, і ніби палахкотів від таких же барвистих метеликів, джмелів, бджіл і комах. По зеленому полю ледь видно посувалися, мов човники на морі, козацькі чати.

Чорним шляхом на цілу милю йшло військо. Усе військо було на конях і вигравало, як квітник під сонцем, полковими стягами, сотенними значками,козацькими жупанами, розшитими попонами, набірними вуздечками, білими султанами, срібними руків’ями шабель. У всіх блищали очі : молодечі, гордовиті, безстрашні.

(За П.Панчем; 97 слів).

 

-         Виписати речення  із звертаннями, розставляючи потрібні розділові знаки. Чи є звертання членами  речення?

-           2.     Краса народу нашого

Мово рідна! Ти ж як – як море – безкінечна, могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає кінця – краю.

Красо моя!В тобі мудрість віків і пам’ять тисячоліть. Скарбе  мій єдиний, з тобою я найбагатший і найдужчий у світі. Без тебе – перекотиполе, що його вітер несе у сіру безвість, у млу небуття .Світлоносна! Ти завжди вабиш, чаруєш, кличеш на теплі й могутні хвилі свої. Єдина печаль проймає, що не вистачить життя, аби переплисти твій мовний океан. Бо ти є Вічність. Ти є Правда, Добро і Краса народу нашого.

То ж такою і  будь  вічно, мово рідна!(За С.Плачиндою; 95 сл.)

 

                              Перевірний диктант

-         Уважно вислухайте текст. Запишіть його під диктування та виконайте граматичне завдання.

        3.    «І покажем , що ми, браття, козацького роду»

Запорізькі козаки відіграли дуже велику роль у нашій історії. Упродовж більш як двох століть вони обороняли Україну перед усіма ворогами : спершу перед татарами й турками Якщо в, пізніше перед Польщею й Москвою. Хоробрі до безтями й відважні в боях, вони вславилися своїми перемогами на цілий світ так, що чужинці називали українців козацькою нацією, а Чорне море – козацьким морем. Як справжні християнські лицарі, що обороняли не тільки рідну землю, а й цілу Європу, козаки при кожній нагоді засвідчували свою вірність Ісусові Христу й Пречистій Діві Марії. Запорізька Січ, вважалося, була під опікою Матері Божої, доказом чого була січова церква Святої Покрови ( із зб. «Щедрик»; 98 сл.).

 

Граматичне завдання 

I варіант

 

1.Підкресліть в перших двох реченнях  однорідні члени речення. Поставте розділові знаки. 

2.Складіть усну монологічну розповідь про розділові знаки в реченнях з однорідними членами.

3.Складіть схему другого речення.

II варіант

1.Підкресліть в останніх трьох реченнях однорідні члени. Поставте розділові знаки.

2.Складіть усну монологічну розповідь про розділові знаки при звертанні.

3.Складіть схему третього речення.

 

  Попереджувальні та   пояснювальні  диктанти

-         Запишіть текст. Назвіть уже вивчені орфограми та пунктограми.

4. У пісні – душа народу

Тисячі літ живе народ наш на плодючій, прекрасній землі. Роздираний нападниками й загарбниками без міри, але єдиний, дужий і добрий до всього живого. Скільки було заздрісних, ворожих, які хотіли зіпхнути народ цей з його землі, знищити, пустити у непамять. Здавався він усім чужинцям таким добрим,лагідним і безпомічним, що сам упаде в руки, як перестиглий плід. А він стояв уперто, непохитно, тисячолітньо . Вороги ж гинули безслідно. Та над їхніми могилами лунали не прокляття, бо народ наш не вмів ненавидіти, а линула до самого неба пісня.

У піснях своїх народ не тільки виспівував, але й оберігав і зберігав свою душу ( за П. Загребельним ; 99 сл.).

 

                                   Думка

Україно,Україно,

Нене моя, нене,

Як забуду тебе, рідна,

Й ти забудь про мене.

Як буде мені дорожче

Щось від тебе, нене, -

Проклени мене, о рідна,

І забудь про мене.

(У.Кравченко)

 

 

Контрольний диктант

5. Молитва до мови

Мово! Пресвятая Богородице мого народу! З чорнозему, з любистку, м’яти, рясту,євшан – зілля, з роси, з дніпровської води, від зорі і місяця народжена.

Мово наша! Мудра берегине, що не давала погаснути зеленому вогнику роду нашого і тримала народ на небесному олімпі волелюбності, слави і гордого духу.

Мово наша! Дзвонкова кринице на середохресній дорозі нашої долі! Твої джерела бють десь від могил магми, тому й вогненна така.. А вночі купаються в Тобі ясні зорі, тому й ласкава така. Тож зцілювала Ти  втомлених духом, давала їм силу, здоров’я, довгий вік і навіть безсмертя тим, що пили тебе, цілющу джерельцю, і невмирущими ставали ті , що молилися на дароване Тобою слово!

                                                  (К. Мотрич)

 

                                    Диктант – переклад

                                     6.Тарас Шевченко

Перекласти диктант українською мовою та підкреслити однорідні члени речення.

Тарас Григорьевич Шевченко – знаменитый поэт и художник. Он писал правдиво, откровенно и честно. Имел красивый голос, знал много народных песен и очень хорошо пел. Он любил кобзарей, бандуристов. И сам играл на кобзе и скрипке. Только жизнь у него была тяжелая. Рано остался сиротой и скитался по свету, был в ссылке, в солдатах. Не имел своего угла. Вот и негде было с кобзой деваться.  Но как только попадет ему в руки кобза, то уже отведет душу. Большую силу воли имел. Приятели любили, как он пел и играл на кобзе. Тарас Григорьевич и свою книгу назвал «Кобзарь».

                                                                                                  (Д. Чередниченко)

 

7.Розподільний диктант

 

Записати речення в дві колонки : в першу – поширені звертання;  в другу непоширені.

 Вітчизно! Горді  ми тобою, трудом і подвигом твоїм.(М.Рильський).

О мій народе, Прометея ти маєш душу молоду.(В.Сосюра).

Я любити тебе не покину, Батьківщино безсмертна моя! (В.Сосюра).

Без мови рідної , юначе, й народу нашого нема. (В.Сосюра).

Слово, моя ти єдиная зброє, ми не повинні загинуть обоє. (Леся Українка).

Мужай, прекрасна наша мово, серед прекрасних братніх мов! (М.Рильський).

 

 

                                    8. Творчий диктант

Складіть речення зі словами: видно, може, звичайно, зрозуміло, щоб вони в одному випадку були вставними, а в другому – членами речення.

 

9.Диктант за малюнком

Народні символи

-         Перед учнями – букет з гілочками верби та тополі або відповідні репродукції на дошці. Користуючись опорними словами й словосполученнями та дивлячись на букет або відповідну репродукцію, відтворіть текст,використовуючи речення зі вставними словами та однорідними членами речення.

 

Якщо в українському селі ви спитаєте дорогу, то,безумовно, отримаєте відповідь брати на тополю. Дійсно,перед вашими очима майже над кожним дахом струнчитиме, звичайно, не один десяток тополь.

Справді,звідки любов українця, звідки його пристрасть оточувати своє житло дикими деревами і кущами? Говорять, що всі лісові, паркові, фруктові дерева Бог посадив людям на користь і добро.

Верба є символом України. Вона, певна річ, груш не родить. Але, на диво, вербові котики зявляються у березні. До речі, весною там, де не росли берези, і населення не могло добувати солодкий сік,селяни рубали молоді вербові паростки і заливали водою. Через два – три тижні, кажуть, цей настій вже можна було вживати як цілющий напій.

(За В. Супруненком ).

 

Немає коментарів:

Дописати коментар